Felkaptam egy kósza hírre megint, nem tudom mennyire kósza. Szóval, meg akarják változtatni a GYED és GYES rendszerét. A szülési szabadság - TGYÁS - lejárta után a GYED egy évig járna, utána pedig a GYES szintén egy évig. Magyarán eddig a GYED lejártáig volt érdemes otthon maradni, mert a GYES összege nevetséges. Aztán vagy visszavették az anyukát dolgozni vagy nem és mehetett a gyerek kb. 2 évesen bölcsődébe. Már ha van bölcsőde, mert hát ez is luxus.
Most akkor a gyerek kb. 1,5 éves koráig lesz olyan ellátás az anyukák mögött, ami elfogadható bevételt jelent a családi kasszában. Gazdasági válság címszóval, ez kormányzati szinten megtakarítás. Na már most, ahol van bölcsöde vagy családi napközi, akkor már most szaladnom kéne beiratkozni, de lehet, hogy lekéstem róla, mert amikor megszületett gyerkőc, akkor kellett volna a várakozási listára feliratkozni.
Több helyen elhangzott, hogy így akarják ösztönözni az anyukákat, hogy ne legyenek olyan hosszú ideig otthon gyerek(ek)kel. Ok, de akkor tegyék lehetővé, hogy legyen elég bölcsödei férőhely. Valahogy erről nem szól a fáma, hogy kényszer pálya az, hogy GYES-en marad otthon az anyuka. Nem veszik vissza munkahelyre, vagy nincs hova vissza menni, nagyszülői segítség sincs.
Sokan azt csinálják/csinálták, hogy mielőtt egyeske betöltötte volna a kettő évet, gyorsan bevállalták ketteskét. Ennek módja röviden: Anyuka lemond gyesről, azonnal veszélyeztetett terhesként betegállományba veteti magát.Anyuka szülésig ketteskével táppénzen, apuka megigényli GYES-t.Ketteske megszületése után - ha rendben volt a munkaviszony, akkor TGYÁS, GYED ugyanakkora összeg, mint egyeskével nagyjából.
A kérdés az, hogy akkor, most arra ösztönöznek, hogy egyeske után azonnal teherbe essenek az anyukák és max. 1,5 év legyen a korkülönbség???!!! Ezen az alapon szocpolhoz a legjobb ikreket vállalni, hogy "le legyen tudva" a kötelezettség és ne legyen "bevétel kiesés". Tudom, morbid a felvetés.